» Dodatki i podręczniki » Wydane w Polsce » Kompendium Potworów: Potwory Faerunu

Kompendium Potworów: Potwory Faerunu


wersja do druku

Więcej, ale czy lepiej?


Świat Zapomnianych Krain - któż z grających w Dungeons & Dragons o nim nie słyszał? Najbardziej popularny i lubiany ze względu na dużą liczbę książek i gier komputerowych rozgrywających się w Faerunie. Właśnie poprzez gry komputerowe, takie jak Baldur's Gate, czy Icewind Dale, wiele osób zainteresowało się tym światem. Zachwycała w nich, oprócz niewątpliwie wspaniałej fabuły, również mnogość niebezpiecznych i nietypowych potworów. Po kupnie Księgi Potworów wielu graczy mogło się zastanawiać, gdzież podziały się istoty znane z ich ulubionych gier komputerowych? Otóż kochani gracze słuchajcie – ISA wydała niedawno smakowity kąsek dla miłośników Zapomnianych Krain. Mianowicie: Kompendium Potworów: Potwory Faerunu.

Książka jest 96-stronicowym uzupełnieniem Księgi Potworów, przedstawiające istoty zamieszkujące kontynent Faerun. Znajdziecie w nim wiele istot - zarówno tych mało groźnych, jak i tych, które potrafią w ciągu sekundy zrobić z drużyny miazgę. Pierwsze spojrzenie na podręcznik wywołało nieco mieszane uczucia, ze względu na miękką okładkę, która jest jednak całkiem przyjemna dla oka i bardzo podobna do tej z Księgi Potworów. Całość wydrukowana jest na papierze kredowym i sprawia dobre wrażenie. Po pobieżnym przejrzeniu książki poczujecie się jak w domu, albowiem przedstawienie potworów i zasad ich obejmujących jest identyczne z tym, które widzieliście w poprzednim kompendium monstrów.

Wstęp przedstawia sposób odczytywania informacji i cyferek znajdujących się przy opisach wszystkich istot. Nie ma tu raczej żadnych nowości w stosunku do poprzednich pozycji. Po przebrnięciu przez znajomy materiał rozpoczyna się prawdziwa uczta dla fanów Zapomnianych Krain. W książce przedstawione jest około 130 bardziej lub mniej znanych istot. Fani gier komputerowych natychmiast rozpoznają takie nazwy jak alhoon, baelnorn, nishruu, czy gibberling (tu zwany bełkotnikiem). Również ci, którzy nie grali w gry, a czytali wiele książek, rozpoznają znajome monstra, takie jak straszliwe faerimmy, czy Cieniste Smoki (pamiętacie Shimmerglooma?). Po zapoznaniu się z zawartością tego podręcznika doszedłem jednak do wniosku, że brakuje w nim paru znanych bestii i bez problemu można było je dodać - 96 stron raczej nie imponuje. Ciekawostką w opisie potworów jest dodanie przy każdym z nich krótkiej wzmianki o tym, gdzie w Krainach można się na nie natknąć. Niektóre informacje w sam raz nadają się na ciekawe kampanie, co wyjątkowo mi się w tym podręczniku spodobało.

Przyszła pora na krótką ocenę tłumaczenia. W przypadku Potworów Faerunu jest ono zaskakująco dobre. Przetłumaczone nazwy potworów nie rażą w oczy tak, jak miało to miejsce w przypadku Księgi Potworów. Nazwy takie jak "bełkotnik" całkiem dobrze odzwierciedlają naturę monstrów. Jedna czy dwie mniej trafne decyzje nie psują dobrego tłumaczenia (inna sprawa, że nazwy występujące w tym dodatku nie były specjalnie wymyślne). Minusem jest niestety spora liczba literówek, a zdarzają się nawet przypadki zgubienia jakiegoś słowa. Nie są to jednak wpadki specjalnie utrudniające czytanie.

Podsumowując: Kompendium Potworów: Potwory Faerunu to dodatek przeznaczony raczej dla miłośników świata Zapomnianych Krain. Dla innych nie będzie specjalnie przydatny, szczególnie że 39,90 zł za 96 stron wcale nie jest małą kwotą. Wszyscy ci, którzy pasjonują się Faerunem zapewne sięgną po ten dodatek, skuszeni możliwością nękania swych graczy znajomymi potworami. Który MP nie chciałby zobaczyć drużynowego maga, w podskokach umykającego przed wysysającym magię Nishruu? Wszystkim, którzy grają w inne settingi, pozostaje czekać na Księgę Potworów II i mieć nadzieję, że znajdą tam coś w sam raz dla swych kampanii.

Dziękujemy wydawnictwu ISA za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Tytuł: Kompendium Potworów: Potwory Faerunu (D&D: Monster Compendium: Monsters of Faerun)
Autorzy: James Wyatt, Rob Heinsoo
Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Redakcja merytoryczna: Tomek Kreczmar
Wydawca: ISA
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 96
ISBN: 83-88916-98-X
Cena: 39 zł

Potwory Faerunu
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

13th Age
Trzecia z czwartą i indianami
- recenzja
Heroes of Horror
- Bój się! - zakrzyknął recenzent do Czytelnika
Przewodnik Gracza po Faerunie
Niezbędnik wielbicieli Zapomnianych Krain
Monster-slasher dla wytrwałych
Czyli jedwab, stal i magia d20.
Czyli "masa towaru"

Komentarze


Linka
   
Ocena:
0
Przeglądałam ten dodatek niedawno w Empiku. Wrażenia jak najbardziej pozytywne, choć przyzwyczaiłam się, że D&D mam w twartych okładkach (z wyjątkiem pechowego Greyhawka). Fakt, tłumaczenie nie razi, a to najważniejsze.

Recenzja, mim zdaniem, całkiem przyzwoita. Literówek nie wyłapałam :)
20-05-2004 16:17
~Urko

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tak, jestem szzcęsliwym posiadaczem tego podręcznika :D Faktycznie, kilka tlumaczeń jest dziwnych.... a może nie tyle tłumaczeń, co szyk. "Płaszczowiec szlachetny" czy "Plaszzcowiec wysoki" brzmią jak nazwy jakiś żuków w skorowidzu nazw owadów :D Jest tylko jeden IMO duży zonk-Przerażający Wojownik. Chyba zbyt dosłowne tłumaczenie :D

Recenzja w porządku, nie mam zastrzeżeń.
22-05-2004 18:28
~Szaman

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Coz mimo iz niejste ekspertem w dziedzinie d&d spodziewalem sie czegos leprzego,pokazywal mi kupel ten dodatek i jakos jeste nieprzekonany do tego booka
31-05-2004 15:25
Rizzen adh\'Aerth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
zamówiłem książeczkę, bo prowadzenie bez niej Zapomnianych Krain jest mniej, jakby to powiedzieć, "przyjemne"... przeglądałem go parę razy i nawet mi się podobał.
Nishruu rulez!
03-06-2004 16:01
~LouisQuatorze

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ludzie dajcie sobie spokój z tymi twardymi okładkami. Wiecie, ile by to kosztowało? Poza tym gdzie ja bym to wszystko zmieścił. Półki mi się nie rozszerzają.
24-06-2004 10:27
~Nie podam :P

Użytkownik niezarejestrowany
    pytanie
Ocena:
0
Jestem początkujący i pytam czy można go użyć w D&D 3.0 ed? No chyba że został do niego stworzony, chę?
28-07-2004 16:59
kerwyn
   
Ocena:
0
dodatek ten jest super.
05-09-2004 14:25
Dawipoke
    Okej!
Ocena:
0
Sam bym chcial go miec
16-09-2004 21:48
~DRAGON

Użytkownik niezarejestrowany
    POTWORY FAERUNU
Ocena:
0
BARDZO CIEKAWA KSIĄŻKA,POLECAM!
15-11-2004 17:54
~Grzesiek Kaźmierczak i Bartek Nark

Użytkownik niezarejestrowany
    podręczniki
Ocena:
0
Uważam, że podręczniki D&D są extra i podoba nam się jak są oprawione.Rysunki są baniowe i najbardiej podobają się nam rysunki, które rysował S.W
11-12-2004 14:44
~porucznik

Użytkownik niezarejestrowany
    księga
Ocena:
0
w ksiązce podaba mi śię najbardziej nowe rodzaje smoków a reszta jest taka sobie bo za słaba dla moich graczy czekam na jakiś dodatek o potęznych stworach dla dzięś około 34poiziomowej postaci po przejściach
13-12-2004 16:38
Arthas15

Użytkownik niezarejestrowany
    Smoki, smoki, te cudowne smoki
Ocena:
0
W dodatku tym najbardziej spodobały mi się smoki! Są oryginalne i ciekawe! Najbardziej spodobał mi sie smok Cienisty oczywiście, lecz Zębaty też powalił mnie na kolana:) Najmniej przypadł mi do gustu smok Pieśni ("Mają zwyczaj śpiewać radośnie podczas walki" -hahaha, to mnie dobiło:) )
Jeżeli chodzi o reszte potworów to pomysły są przeciętne, a zapoznając sie z nimi ma sie wrażenie że zostały one zrobione od niechcenia:(
A jeśli chodzi o szablony to nie mam nic do zarzucenia!
Polecam tą książką chodźby nawet ze względu na smoki!:)
17-12-2004 21:19
~Dyyz Nataz

Użytkownik niezarejestrowany
    punkty doświadczenia
Ocena:
0
kupiłem niedawno ten podręcznik i troszke sie zdziwiłem bo myślałem że za zabicie jakiegoś stwora dostaje sie doświadczenie, a tu nic tylko opis skarbu
16-04-2005 13:57
~Ribald

Użytkownik niezarejestrowany
    prawa autorskie
Ocena:
0
Zacząłem pisać strone o tematyce BG, ID, NWN itp. Czy jeżeli umieściłbym na swojej stronie (dział bestiariusz) materiały z tej ksiązki, to czy byłoby to pogwałcenie praw autorskich?
26-05-2005 17:13
~jan walikoń

Użytkownik niezarejestrowany
    re : prawa autorskie
Ocena:
0
Troche zgwałcisz te prawa ale jak nie przegniesz pały to ci ujdzie na sucho
30-07-2005 19:24
Havelock
   
Ocena:
0
Z tyłu książki jest napisane, że potężni bohaterowie potrzebują prawdziwych wyzwań. Tylko gdzie są te wyzwania, skoro najwyższe SW w tej książce to 14?
06-08-2005 16:40
~Szampon

Użytkownik niezarejestrowany
    Nie do końca!!!
Ocena:
0
Nie prawda!!!
Sam mam tę książke i najwyższa sw to 24. Jest ona zawarta w tabeli sw smoków. Owszem najsilniejszy " nie-smok" ma skale wyzwania 14.
10-08-2005 23:16
~Vitriol Plugawiciel

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dzięki tej książce mam wiele nowych specjalnych mocy licza
GORACO POLECAM!!!!!!
17-08-2005 13:49
~Qball

Użytkownik niezarejestrowany
    jest oka
Ocena:
0
Książka jest w porządku, tłumaczenie w miarę dobre ale trochę kuleje ze względu na literówki i połknięte wyrazy. Mamy smoka pieśni a zaraz po nim opisanego smoka podziemnego i w jego opisie w punkcie "prawdziwe widzenie" możemy przeczytać: "podziemny smok pieśni posiada zawsze aktywną zdolność prawdziwe widzenie":). Podziemny smok pieśni?? Hybryda jakaś czy co?? Ale ogólnie podręcznik jest spox, a tego SW 14 dla najsilniejszego potwora nie będącego smokiem bym się nie czepiał, bo wykorzystany w odpowiednim momencie i w sprzyjających mu warunkach może być groźniejszy dla drużyny niż gadzina o SW 20. Podręcznik osobiście polecam, a recenzja jest jak najbardziej trafna
31-10-2005 16:22
~Merlin

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Moim zdaniem " Potwory Faerunu" są bardzo dobrą książką i można ją wykorzystć nie tylko w świecie Zapomnianych Krain.
p.s Najbardziej podobało mi się Smoczydło.
30-11-2005 11:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.