» Serwis » Współpraca » Wyróżnienia i GŁAZ

Wyróżnienia i GŁAZ


wersja do druku

Informacje dotyczące szczególnej aktywności na forum i blogach


Wyróżnienia na forum

Użytkownicy pozytywnie odznaczający się na forum, wykazujący znaczną aktywność twórczą na wysokim poziomie, a także wyrażający chęć pomocy i pracy nad rozwojem serwisu mają szansę na uzyskanie rangi Wyróżnionych. Wyróżnienia przyznawane są z różnych względów, zawsze jednak wiążą się one ze stałą pracą nad tym, by forum - tworzone przez ogół użytkowników - rozwijało się i stawało się coraz lepsze, a panująca na nim atmosfera była możliwie przyjazna. Ich notki i działalność można stawiać sobie za wzór do naśladowania.

Wszyscy Wyróżnieni uzyskują dostęp do własnego subforum. Ci spośród nich, którzy nie pełnią innych funkcji w serwisie, uzyskują także specjalną rangę w miejsce dotychczasowej, uzyskiwanej normalnie ze względu na ilość notek napisanych na forum. Ponadto wszyscy Wyróżnieni mają możliwość dołączenia do Grupy Łowców Artykułów Zagubionych (GŁAZ) i późniejszego dołączenia do redakcji serwisu w randze stałych współpracowników. Szczegóły dotyczące funkcjonowania GŁAZu podano dalej.

Nominacje do grupy Wyróżnionych są niejawnie zgłaszane przez szefa działu, a następnie dyskutowane przez jej dotychczasowych członków i zatwierdzane przez administratora forum. Także obecni Wyróżnieni mają prawo zgłaszania kandydatur na członków grupy innych użytkowników. W określonych warunkach możliwa jest utrata Wyróżnienia. Przyczyną może być poważne naruszanie regulaminu, skargi użytkowników, działalność na szkodę forum i serwisu albo dobrowolna rezygnacja. Nie licząc ostatniej z wymienionych sytuacji, w przypadku utraty statusu Wyróżnionego niemożliwe jest jego ponowne uzyskanie.

Współpracownicy serwisu i GŁAZ

Nasz serwis skupia się na zadaniu popularyzacji szeroko rozumianej fantastyki i na skupianiu społeczności fanów poszczególnych dziedzin tejże. Staramy się utrzymać realizować te założenia, utrzymując możliwie wysoki poziom publikacji i przyjazną, pozbawioną konfliktów atmosferę – pomagają w tym czytelne regulaminy i struktury redakcyjne. Wszyscy jednak jesteśmy fanami i nie zamykamy się na ludzi dzielących nasze zainteresowania, a nadto chcących podzielić się swoją pracą z innymi. Istnieje na to wiele sposobów. Zalicza się do nich dołączenie do grona stałych współpracowników wybranego działu i członkostwo w Grupie Łowców Artykułów Zagubionych (skrótowo określanej jako GŁAZ).

GŁAZ stanowi rodzaj praktyk, pozwalających na zdobycie i dalsze doskonalenie umiejętności koniecznych do wstąpienia w szeregi redakcji serwisu. Podstawowymi polami działania członków grupy są forum i blogosfera serwisu, na których poszukują oni wartościowych opracowań, mających szansę – po koniecznych poprawkach i rozwinięciu - na publikację na stronie. Wybrane teksty zgłaszane są do szefa odpowiedniego działu, do którego należy ostateczna decyzja o ich akceptacji lub odrzuceniu.

Członkowie grupy mają także możliwość pisania własnych tekstów, które są następnie oceniane i sprawdzane przez ich kolegów i szefa danego działu, decydującego o ich dalszych losach. Jako współpracownicy redakcji nie muszą jednak kłopotać się wysyłaniem artykułów i wymianą listów – w tym przypadku proces redakcyjny zachodzi na odpowiednim subforum, do którego dostęp posiadają wszyscy członkowie GŁAZu.

Działania GŁAZu są dodatkowo punktowane: każdy artykuł, który za sprawą jednego z członków grupy trafi na stronę, oznacza dla niego dodatkowe 5 punktów. Za prowadzoną przez siebie w ramach praktyk redakcję tekstów, członkowie GŁAZu otrzymują 1/2 sumy punktów, które są przyznawane pełnoprawnym redaktorom. Mają oni również możliwość opracowywania wyłącznie tekstów nadesłanych, chyba że szef danego działu zadecyduje inaczej. W zamian za wysoką aktywność i osiągnięcia, członkowie tej grupy mogą zostać włączeni do redakcji odpowiedniego działu, co wiąże się z przyjęciem odpowiednich uprawnień i obowiązków.

Członkowie GŁAZu podlegają zasadom zbliżonym do tych, które dotyczą redakcji serwisu, a wszelkie ich działania podlegają jurysdykcji szefa odpowiedniego działu. Może on podjąć decyzję o wcieleniu użytkownika do redakcji lub też o rezygnacji ze współpracy z nim (w przypadku długotrwałego braku aktywności lub niewywiązywania się z zadań i naruszania lub ignorowania zasad pracy).

Uwaga: przystąpienie do redakcji nie musi oznaczać zerwania z GŁAZem. Pełnoprawni redaktorzy mogą przynależeć do GŁAZu i kontynuować poszukiwania potencjalnych artykułów na forum i w blogach prowadzonych w obrębie serwisu – wciąż też mogą otrzymywać dodatkowe punkty z tego tytułu. Dodatkowo, jako redaktorzy uzyskują pełną liczbę punktów przynależnych za korektę tekstu określonej długości.

Za teksty nadesłane odpowiadają szef działu i wybrany przez niego członek redakcji, pełniący rolę selekcjonera prac nadesłanych. Za swoją pracę na rzecz działu ten ostatni otrzymuje miesięcznie dodatkowe 10 punktów. Otrzymuje także dalsze 5 punktów za każdy wybrany przez siebie, a następnie zaakceptowany przez szefa działu, nadesłany przez użytkowników artykuł. Te dodatkowe punkty przyznawane są w momencie publikacji odpowiedniego tekstu. Selekcjoner prac nadesłanych, jako członek redakcji, może również dokonywać korekty i opracowania wcześniej zaakceptowanych tekstów. Otrzymuje za to punkty na tej samej zasadzie, co inni redaktorzy.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę